Köy Enstitüleri Konferansı Tamamlandı

17 Nisan 2011 pazar günü yaptığımız Köy Estitüleri konulu etkinliğimiz köylülerimiz, çeşitli dernek, siyasi parti temsilcileri ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşti.

Sunumunu Halil Karaköcek'in yaptığı ve sinevizyon gösterimi ile başlayan program, yazar Yılmaz Yeşildağ'ın konuşmasıyla devam etti. Ardından Uğur Mumcu'nun konu ile ilgili bir video kaydının gösterimi yapıldı. Eğitimci Korkut Akın'ın da şiirlerle renklendirdiği programda söz alan Köy Enstitüsü mezunu İsmet Gülyiyen Atatürk devrimlerinin köylere taşınması olarak özetlediği Köy Enstitüleri projesini dönemin siyasi ve ekonomik şartlarını ortaya koyarak değerlendirdi. Söz sırası kendilerine gelen köylümüz genç öğretmenler eğitim sistemindeki sıkıntıları değerlendirdikleri yorumlarıyla programa katıldılar. Yazar Yılmaz Yeşildağ'ın kitaplarını da imzaladığı etkinlik akşam üzeri son buldu.

Etkinliğimizi Birgün gazetesinden İlkem Ezgi Asam, Aydınlık Gazetesinden Mirsat Yüce, Evrensel Gazetesi ve Hayat TV den Enis Tartan, Divriği Gazetesinden Yahya Bayer ve Gazete Esenlerden Hasan Gürsoy basın mensupları olarak takip ettiler.

DKD Genel Başkanı Cafer Çelik, Karakale Köyü dernek başkanı Mecnun Aydoğan, Erikli Köyü dernek başkanı Ali Pala, Eğrisu Köyü derneğinden Senem şener, DKD eski başkanlarından Ekrem Kösedağ, Hüseyin Gülseven, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler Şubesinden Nadir Çatar, CHP Esenler temsilcileri, Bayırüstü Köyü gençlik komisyonundan Veli Beşpınar ve Hazal Bekçi, Arıkbaşı Köyünden Pamuk Hakko, Susuzlar Köyünden Cemile Işık ve Fatma Tufan, Çayören Köyünden Cem Solmaz, Türkan Solmaz ve İsmail Uçan etkinliğimize katılarak bizleri onurlandırmışlardır.

Etkinliğimize sponsor olan Hasan Vural'a teşekkür ederiz.