OKYD Aşure Günü

                 OKYD AŞURE GÜNÜ
    Divriği Ovacık Köyü yardımlaşma Derneği Geleneksel Aşure günü 7 Ekim 2018 Pazar günü Saat 14:00'de Esenler ilçesinde bulunan derneğimiz merkezinde gerçekleşecektir.
    Aşure kazanı Ovacık köyü topluluğunun birliği için kaynayacak olup isteyenler maddi katkıları ile lokmaya ortak olabilirler.
    Aynı gün adak veya kurban lokması da yapılacaktır. Adak veya kurbanı olan köylülerimiz bu lokmaya katılmak isterlerse OKYD Başkanı Birkan Özcan 0535 712 88 55 ile iletişime geçmeleri beklenmektedir.

************
    Toplumumuzda yerel olarak Aşıra çorbası olarak adlandırdığımız bu lokma Aşura ve Aşure olarak da diğer alevi toplulukları tarafından kullanılmaktadır. Ancak günümüzde en yaygın olarak Aşure kelimesi kullanılmaktadır.
Alevilikte İftar ve sahur terimleri yoktur. Günümüzde bu terimler bilinçsizce kullanıldığı gibi bir kesim tarafından bilinçli bir şekilde kullanılmaya çalışılarak benzetme politikası uygulanmaktadır. 
    Bunların yerine alevilikte yatsılık ve oruç açma terimleri kullanılmaktadır.
    Yatsılık; oruca niyet eden kişinin yatmadan önce yediği yemektir. Gecenin belirli bir saatinde kalkıp yemek yiyip tekrar yatmak yer almamaktadır.
    Oruç açmak ise akşam güneşin batımı ile değil havanın kararması ile yerine getirilir. Görülmektedir ki Alevi oruçlarında her hangi bir saat ve dakika kavramı yer almamaktadır. Ancak sürekli açık alanlarda olunamadığı durumlarda oruç açma vaktini takip edebilmek için akşam ezanından 10 ile 12 dakika sonra açılması uygun görülmektedir.


    Bilgi Notu : Kurban Bayramı Hicri Takvim e göre Zilhicce ayının 10. günü başlar. Kurban Bayramının 1. gününden başlayarak 20 gün sayılır. 20. günün akşamı Muharrem Orucu için niyet edilir ve oruç başlar. Muharrem Orucundan önce 3 günlük MASUM-U PAK ORUCU tutulur. Bu oruç Küfe den şehit düşen Müslüm Bin Akyıl ile çocukları İbrahim ve Muhammet için tutulur. Müslüm , İmam Hüseyin in amcasının oğlu ; İbrahim ile Muhammet ise amcasının torunlarıdır. 3 günlük Masum-u Pak ve 12 günlük Muharrem Orucu olmak üzere toplam 15 gün oruç tutulduktan sonra Muharrem Ayının 13. günü kurbanları tığlanır ve AŞURE ( AŞIRA ) dağıtılır.
Kurban İmam Ali Zeynel Abidin’in Kerbela Katliamın dan kurtuluşundan duyulan sevinci belirtir.