Aruşe Kazanımız Kaynadı.

Konuyla ilgili fotoğraflar için tıklayınız...

OKYD Aşure günü ilgili videoyu izlemek için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.youtube.com/watch?v=8uYtPYtk09w 

 

      Geleneksel olarak OKYD tarafından 17 Kasım 2013 Pazar günü derneğimiz merkezinde gerçekleştirilen Aşure gününde kazanlarımız bir kez daha birliğimiz için kaynadı.

      Esenler ilçesinde yer alan OKYD merkezinde gerçekleşen etkinlikte Aşure ve Adak lokması kazanları toplumumuzun birliği ve dayanışma ruhu adına bir kez daha kaynadı. Yine her yıl olduğu gibi Aşure tüm köylülerimiz adına derneğimiz tarafından hazırlandı ve tüm köylülerimizin katılımına açık bir şekilde isteyen yaptığı katkı ile lokmaya ortak oldu.

    Köylülerimiz Zübeyde & Birkan Özcan, Songül & Nejdet Öztürk ile Zeynep & Zeynel Gürsoy'a ait Adaklar lokma yapılarak katılımcılara sunuldu. Lokmalar köyümüz ustalarından Gülşen Özdamar ile Asiye Gürsoy'un öncülüğünde Hanım Gürsoy, Songül Özdamar ve Zübeyde Özcan'ın yardımı ile hazırlanıp yine bir çok köylümüzün yardımı ve emeği ile sunumu yapılmıştır.

    Geniş bir katılımcı ile gerçekleşen Aşure gününde OKYD Başkanı Gülsün Kaya katılımcılara karşı yapmış olduğu hoş geldiniz konuşmasının ardından Kağıthane Nurtepe Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği ve Cem Evi Başkanı ile Dedesi Zeynel Şahan günün anlamına uygun yaptığı konuşma ile bilgilendirmede bulundu. Ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve dernek başkanları Aşure gününde yer aldılar.

  EE

 

    

 

 MUHARREM ORUÇLARI

            Muharrem ayı içerisinde yer alan ve 680 yılında Yezit'in orduları tarafından Kerbala'da katledilen iman Hüseyin ile beraberindeki 72 kişinin anılması adına tutulan 12 imam oruçları toplumumuzda yerel olarak Aşıra çorbası olarak adlandırdığımız bu lokma Aşıra ve Aşure olarak da diğer alevi toplulukları tarafından kullanılmaktadır. Ancak günümüzde en yaygın olarak Aşure kelimesi kullanılmaktadır.

           Alevilikte İftar ve sahur terimleri yoktur. Günümüzde bu terimler alevi toplulukları tarafından bilinçsizce kullanıldığı gibi sünni topluluklar ise bilinçli ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmaya çalışılarak benzetme politikası uygulanmaktadır.

 

          Bunların yerine alevilikte yatsılık ve oruç açma terimleri kullanılmaktadır. Yatsılık; oruca niyet eden kişinin yatmadan önce yediği yemektir. Gecenin belirli bir saatinde kalkıp yemek yiyip tekrar yatmak yer almamaktadır. Oruç tutacak kişi yatmadan önce evde bulunan gündelik yemeklerden yiyerek oruca niyet eder ve yatar. Oruç açmak ise akşam güneşin batımı ile değil havanın kararması ile gösretişten uzak kişinin ve ailenin imkanları dorultusunda yemekler yenir. Görülmektedir ki Alevi oruçlarında her hangi bir saat ve dakika kavramı yer almamaktadır. Ancak sürekli açık alanlarda olunamadığı durumlarda oruç açma vaktini takip edebilmek için akşam ezanından 10 ile 12 dakika sonra açılması uygun görülmektedir. Oruçlar süresince su içilmez. Sıvı ihtiyacı alınan gıdalar ile temin edilir. Bu süre içerisinde sade ve gösterişten uzak bir yaşam sürdürülür.

           Bilgi Notu : Kurban Bayramı Hicri Takvim e göre Zilhicce ayının 10. günü başlar. Kurban Bayramının 1. gününden başlayarak 20 gün sayılır. 20. günün akşamı Muharrem Orucu için niyet edilir ve oruç başlar. Muharrem Orucundan önce 3 günlük MASUM-U PAK ORUCU tutulur. Bu oruç Küfe den şehit düşen Müslim Bin Akyıl ile çocukları İbrahim ve Muhammet için tutulur. Müslim  İmam Hüseyin in amcasının oğlu ; İbrahim ile Muhammet ise amcasının torunlarıdır. 3 günlük Masum-u Pak ve 12 günlük Muharrem Orucu olmak üzere toplam 15 gün oruç tutuldu. Kurban İmam Ali Zeynel Abidin’in Kerbala Katliamından kurtuluşundan duyulan sevinci belirtir.