Muharrem Ayı Başlıyor

      Muharrem ayı içerisinde yer alan ve 680 yılında Yezit'in orduları tarafından Kerbela'da katledilen iman Hüseyin ile beraberindeki 72 kişinin anılması adına tutulan 12 imam oruçları 02 Ekim 2016 Pazar günü başlayacak ve 12 gün sürecek oruçlar 13 Ekim 2016 Pazar günü tutulacak oruç ile sona erecektir. 14 Ekim 2016 Cuma gününden itibaren ise Aşıra çorbası kazanları kaynamaya başlayacaktır.

    Divriği Ovacık Köyü yardımlaşma Derneği Geleneksel Aşıra günü ise 16 Ekim 2016 Pazar günü Derneğimizde gerçekleşecektir.

     Aynı gün Adak veya kurban lokması da yapılacaktır. Adak veya kurbanı olan köylülerimiz bu lokmaya katılmak isterlerse OKYD Başkanı Birkan Özcan 0535 712 88 55 ile iletişime geçmeleri beklenmektedir.

     Aşıra kazanı Ovacık köyü topluluğunun birliği için kaynayacak olup isteyenler katkıları ile ortak olacaklar. 

     Bu katkından elde edilecek gelir Yüksek okul öğrencilerimize burs olarak verilecek olup katılımınızı ve duyarlılık göstermenizi bekliyoruz.

         ************

    Toplumumuzda yerel olarak Aşıra çorbası olarak adlandırdığımız bu lokma Aşura ve Aşure olarak da diğer alevi toplulukları tarafından kullanılmaktadır. Ancak günümüzde en yaygın olarak Aşure kelimesi kullanılmaktadır.

    Alevilikte İftar ve sahur terimleri yoktur. Günümüzde bu terimler bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde kullanılmaya çalışılarak benzetme politikası uygulanmaktadır. 

     Bunların yerine alevilikte yatsılık ve oruç açma terimleri kullanılmaktadır.

     Yatsılık; oruca niyet eden kişinin yatmadan önce yediği yemektir. Gecenin belirli bir saatinde kalkıp yemek yiyip tekrar yatmak yer almamaktadır.

     Oruç açmak ise akşam güneşin batımı ile değil havanın kararması ile yerine getirilir. Görülmektedir ki Alevi oruçlarında her hangi bir saat ve dakika kavramı yer almamaktadır. Ancak sürekli açık alanlarda olunamadığı durumlarda oruç açma vaktini takip edebilmek için akşam ezanından 10 ile 12 dakika sonra açılması uygun görülmektedir.

     Bilgi Notu : Kurban Bayramı Hicri Takvim e göre Zilhicce ayının 10. günü başlar. Kurban Bayramının 1. gününden başlayarak 20 gün sayılır. 20. günün akşamı Muharrem Orucu için niyet edilir ve oruç başlar. Muharrem Orucundan önce 3 günlük MASUM-U PAK ORUCU tutulur. Bu oruç Küfe den şehit düşen Müslüm Bin Akyıl ile çocukları İbrahim ve Muhammet için tutulur. Müslüm , İmam Hüseyin in amcasının oğlu ; İbrahim ile Muhammet ise amcasının torunlarıdır. 3 günlük Masum-u Pak ve 12 günlük Muharrem Orucu olmak üzere toplam 15 gün oruç tutulduktan sonra Muharrem Ayının 13. günü kurbanları tığlanır ve AŞURE ( AŞIRA ) dağıtılır.

     Kurban İmam Ali Zeynel Abidin’in Kerbela Katliamın dan kurtuluşundan duyulan sevinci belirtir.