Sivas'ın İlk Köy Bülteni

     Ovacık Köyü Yardımlaşma derneği yine bir ilk ile öne çıkıyor. Sivas ilinin ilk köy bülteni Ağustos 1971 yılında derneğimiz tarafından yayınlanmıştır.

1964 Yılında İstanbul'da Divriği'nin ilk köy derneğini kuran ve 9 Mart 2014 tarihinde 50. yılını kutlayan Ovacık Köylüleri 1970 yılında SS Ovacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifini hayat geçirdiler. Sivas ili içerisinde çeşitli zamanlarda kurulan ve aralıksız olarak faaliyet gösteren ender kuruluşlar içerisinde yerini alan ve kendi alnında tek olan Kooperatifimize 13 Mayıs 2010 tarihinde Sivas Sanayi ve Ticaret Odası tarafından organize edilen bir toplantıda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından kuruluşunun 40. yılı anısına plaket verilmiştir.

2013 Yılında resmi açılışı yapılan Ovacık Köyü Etnoğrafya Müzesi ülke genelindeki köy Etnoğrafya müzeleri içinde ki önemli yerini şimdiden aldığı görülmektedir. 1935 Yılında Çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin ilk köy okullarından olan Ovacık Köyü İlkokulu eğitime başlamış ve bugün toplumsal duyarlılıklara sahip Ovacıklılar hayatın her alnında başarılı çalışmalar içerisinde yer almışlar. İşte bu bilinçli topluluğun bireyleri dönemin OKYD Başkanı Mehmet Ali Evcit'in öncülüğünde Ağustos 1971 yılında derneğimizin çatısı altında Sivas ilinin ilk köy bültenini yayınlamışlardır.

Ovacık Köyü Bülteni OKYD Bilgi İşlem Grubu tarafından Sayın Zeki Özer''in arşivinden temin edilmiştir.

Ovacık Köyü bültenini okumak için tıklayınız.

1971 tarihinde yayınlanan Ovacık Köyü bülteni ve Divriği hakkında daha birçok ilginç bilginin yer aldığı Divriği Vakfı'nın web sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://divrigivakfi.org.tr/index.php/features/rtl-languages/bunlar-biliyor-musunuz